
Računala u medicini
Osnovne komponente uređaja za MR su vrlo jak magnet, radiotransmiter, radiofrekventna zavojnica koja detektira signale i računalo. Unutrašnjost magneta je u obliku tunela, dovoljno velikog da se u njega smjesti tijelo bolesnika (u novije vrijeme postoje i uređaji bez tunela kojima se rješava problem klaustrofobije koji je kod nekih bolesnika toliko naglašen da je pregled nemoguće izvesti, s obzirom na to da traje minimalno 15 do 20 minuta). Funkcija magneta jest da osigura konstantno, stabilno i homogeno magnetsko polje nad što većim dijelom tijela pacijenta (field of view). Snaga makgentskog polja Bo izražava se u jedinici T (tesla). Jedinica tesla se definira kao vrijednost ukupnog magnetskog toka podijeljena s površinom kroz koju magnetski tok prolazi. Snaga 1T = 10 000 Gaussa, a 1 Gauss odgovara snazi magnetskog polja (sile teže) planete Zemlja. Po konstrukciji razlikujemo tri osnovne vrsta uređaja za magnetsku rezonanciju koji su u današnjoj kliničkoj upotrebi: permanentni, vodljivi, supravodljivi.
MR snimanje koristi se činjenicom da je jezgra vodika (proton) mali magnetski dipol sa sjevernim i južnim polom. Proton sadrži tzv. magnetski moment. Kad se bolesnik u tunelu izloži jakom magnetskom polju, svi njegovi protoni poslože se u smjeru magnetskog polja. Pritom protoni ne miruju nego rotiraju oko smjera magnetskog polja u kojem se nalaze, što se zove precesija. Frekvencija tog rotiranja (Larmorova frekvencija) je proporcionalna jačini vanjskoga magnetskog polja. Tijelo bolesnika postaje magnetizirano, a jačina magnetizacije ovisi o broju protona unutar volumena tkiva, odnosno o gustoći protona. S obzirom na veliku količinu protona, tako jaka magnetizacija inducira električnu struju u zavojnicama smještenim oko dijela tijela koji se pregledava. Nakon što se bolesnik položi u jako magnetsko polje, dodatno se prema njemu usmjere radiofrekventni elektromagnetski valovi. Naknadno proizvedeni valovi uzrokuju da se protoni, već otprije posloženi u smjeru ravnine jakoga magnetskog polja, odmaknu od glavne ravnine i počnu oko nje rotirati u smjeru kazaljke na satu. Da bi se to dogodilo, frekvencija primijenjenih elektromagnetskih radiovalova mora biti jednaka frekvenciji precesirajućih protona. Upravo taj fenomen zove se magnetska rezonancija, po čemu je pretraga i dobila ime. U trenutku rotacije protona oko ravnine jakoga magnetskog polja inducira se električna struja (MR signal) koju registriraju zavojnice locirane oko dijelova tijela koji se snima. Dakle ako je zavojnica spojena s električnom žaruljom, žarulja će zasvijetliti. Kolika je jačina tog svjetla, ovisi o jačini magnetskog polja i zbog toga je važna jačina glavnoga magnetskog polja - što je ono jače, to je slika svjetlija i bolja za kasniju analizu. Na isti način tkiva koja imaju jači magnetizam (uvjetno govoreći, sadrže više protona) dat će jači signal i slika će biti svjetlija i obratno, tkiva s manjom magnetizacijom dat će tamniju sliku. Tako nastaje kontrastna rezolucijadobivene slike, odnosno mogućnost da se pojedina tkiva razlikuju ovisno o jačini magnetizacije koju posjeduju i stvaranju električnog signala na zavojnicama smještenim oko dijelova tijela koji se snimaju.
Gustoća protona jedan je od činitelja koji utječe na svjetlinu i kontrastnost slike. Ali postoji još nekoliko parametara koji utječu na odnos signala koje pojedini dijelovi tkiva emitiraju. Najvažniji od njih su vremena kad se registrira električni impuls u zavojnicama koje primaju magnetizaciju. U vremenu između dvije indukcije radiofrekventnim valovima, protoni tkiva prolaze kroz dva različita vremena - vremena relaksacije (T1 i T2). T2 je vrijeme u kojem se većina protona (63 posto) vratila nakon prestanka indukcije radiosignala natrag u glavno magnetsko polje. T1 je vrijeme u kojem glavno magnetsko polje vraća većinu svog maksimuma. Prema tome, različita tkiva imaju različito trajanje T1 i T2 vremena, na temelju čega se također stvara kontrastna rezolucija. Kombinacijom dobivanja slika u T1 i T2 vremenu dijagnostičar dobiva potpuniju povratnu informaciju i tako stvara sliku kombinacije intenziteta raznih tkiva. Zatim ocjenjuje stvaraju li ispitivani organi signal, kako se i očekuje od zdravih tkiva, ili neka tkiva odašilju promijenjene signale (signale većeg ili manjeg intenziteta od uobičajenih, normalnih vrijednosti), što upućuje na mogućnost da su takva tkiva zahvaćena patološkim procesom.
Svi dobiveni podaci računalno se obrađuju i proizvode se serijske snimke slojeva tkiva u sve tri glavne ravnine i kombinacije tih ravnina, što omogućuje dobivanje (osim prethodno opisane kontrastne rezolucije) i savršen prostorne rezolucije. To je, primjerice, vrlo važno kirurzima prije planiranja operativnog ili nekoga drugog invazivnog zahvata.
Uloga ranije spomenutog host računala je povezivanje i sinkronizacija rada svih sustava i podsustava u jednu cjelinu, obrada digitalnih podataka, upravljanje radom uređaja te arhiviranje dobivenih podataka. Za ovu svrhu koriste se snažni i brzi numerički procesori, a najčešći operativni sustavi su Windows i UNIX. Na host računalo je izravno povezana i radna stanica (workstation) koju koriste specijalisti radiolozi za evaluaciju i analizu podataka. Radne stanice snažni su grafički procesori opremljeni dodatnim programskim aplikacijama koje omogućuju kvalitetnu analizu prikupljenih sirovih podataka. Pohrana podataka nakon pregleda vrši se privremeno na radnoj grafičkoj stanici MMWS (multi modality work station), a trajno upotrebom PACS-a (Picture archiving and comunication system) i RIS-a (radiology information system). Dokumentiranje pregleda vrši se na CD ili na film. Upotreba tzv. suhih komora i termoosjetljivih filmova sve više uzima primat u odnosu na klasične RTG fotografske filmove s klasičnim sustavom razvijanja (mokre komore).
Magnetska rezonanca
![]() MRI |
---|
![]() MRI |
Dijagnostika magnetskom rezonancijom – MR (magnetic resonance) ili MRI (Magnetic resonance imaging) radiološka je metoda oslikavanja koja omogućuje multiplanarni prikaz tijela pri čemu se pacijenta ne izvrgava ionizirajućem zračenju. Ona omogućava poboljšani prikaz i pouzdanije razlikovanje različitih mekotkivnih struktura te planiranja liječenja i procjenu terapijskog uspjeha (operacija, kemoterapija, radioterapija). Osnovu magnetske rezonancije postavio je sir Joseph Larmor razvojem formule koja ukazuje na izravnu povezanost frekvencije precesije spinova atomskih jezgara ovisno o snazi magnetskog polja – tzv. Larmorova frekvencija.
Prve fizikalne osnove MR-a praktično dokazuje Rabi 1937. godine izmjerivši rezonantnu frekvenciju litija izravno ovisnu o snazi statičkog magnetskog polja. Godine 1945. dvije grupe istraživača predvođene Felixom Blochom I Edwardom Purcellom neovisno jedna o drugoj razvijaju napredne instrumente koji omogućuju praktičnu primjenu fenomena MR-a u kasnijim istraživanjima. Tijekom 60-ih I 70-ih godina 20. stoljeća MR se primjenjuje u kemijskoj i fizikalnoj analizi molekula, njegova praktična primjena u medicini počinje početkom 70-ih godina. Provode se ekspreimenti kojima Raymond Damadian dokazuje razlike relaksacijskog vremena T1 između normalnog i tumorskog tkiva štakora. Nakon toga slijedi razvoj i primjena gradijenata. Sir peter Mansfield 1974. godine razvija uporabu gradijenata radi odabira tražene debljine i položaja sloja u traženom volumenu tkiva (slice selective). Godine 1975. Richard Ernst u proces analize i obrade signala radi dobivanja kvalitetnog 2D prikaza uvodi Fourierovu transformaciju. Prvi MR uređaj (“Indomitable scanner”) u obliku kakav danas poznajemo konstruirao je Raymond Damadian 1977. godine. Ovim uređajem dobiven je prvi prikaz ljudskog tijela MR-om, s time da je za jedan sloj trebalo 4 sata akvizicije podataka. Prvi komercijalni MR uređaj proizveden je 1980. godine.
Svaki MR uređaj sastoji se od nekoliko međusobno povezanih osnovnih sklopova. Osnovni sklop je provrt odnosno rupa magneta (bore). U sklopu njega smješten je magnet, kriostat, gradijenti, tzv. Shielding i radiofrekventna (RF) zavojnica za tijelo (body coil). Osim borea magneta u prostoriji za snimanje smješteni su stol za pacijenta, RF zavojnice i automatska brizgalica za aplikaciju paramagnetskog kontrastnog sredstva. MR-uređaj smješten je u posebno izgrađenoj prostoriji (tzv. Faradayev kavez). U posebnoj prostoriji su smješteni RF-pojačalo i pretpojačalo, gradijentna pojačala, kompresor kriosata te razni upravljačko-kontrolni sustavi. U prostoriji operatera (radiološkog tehnologa) smještena je radna konzola, host-računalo, upravljački sklop automatske brizgalice konstrastnog sredstva, kontrolni uređaji i mjerači vitalnih funkcija (EKG, pulsmetar, respiracija), procesor filma (hard copy) te uređaj za audio i videokontrolu pacijenta. U posebnoj prostoriji nalazi se radna stanica sa softverskom nadgradnjom, odnostno paketom programskih aplikacija za naknadnu obradu (postproccessing) dobivenih podataka.

Prednosti i nedostatci
S usavršavanjem osnovnog aparata, tijekom osamdesetih godina prošloga stoljeća MR je sve više postajao prihvatljiva metoda, a u mnogim područjima dijagnostike i metoda izbora u algoritmu dijagnostičkih metoda. Glavne prednosti su već navedene - savršena kontrastna rezolucija, to jest vizualizacija organa koja se približava slikama iz anatomskih atlasa. S obzirom na to da najmoderniji višeslojni CT aparati dostižu MR, a u nekim područjima su nadmoćni MR-u u prostornoj rezoluciji, još stoji činjenica da je CT rendgen uređaj koji bolesnika izlaže potencijalno štetnom ionizirajućem zračenju, dok pri pregledu MR-om dosad (u upotrebi je oko 30 godina) nisu otkriveni štetni učinci na organizam, što je evidentna komparativna prednost. Lošije strane su trajanje pretrage minimalno 15 minuta, najčešće i dulje, u zatvorenom prostoru, što neki ljudi iz psiholoških razloga ne mogu podnijeti.
Kontraindikacija za pretragu MR-om je postojanje metalnog, prije svega stranog tijela od željeza u tijelu (najčešće su posrijedi različite postoperativne proteze i slično).
MR je prva metoda izbora za dijagnostiku organa središnjega živčanog sustava - glave i leđne moždine, organa male zdjelice i zglobova. U analizi ostalih dijelova sustava za kretanje, posebice kosti, tradicionalno se koristi klasična RTG dijagnostika, koja je, premda koristi ionizirajuće zračenja, puno jednostavnija i jeftinija. U ostalim područjima MR također ima veliku primjenu, ali neke druge metode, primjerice ultrazvučni pregled, imaju prednost zbog jednostavnosti primjene i niže cijene.
![]() transverzalni presjeci mozga |
---|
![]() sagitalni presjek mozga |
![]() MRI s kontrastom |